Multšipeenar koos peenravaibaga tõkestab oluliselt umbrohu kasvu ja hoiab noortele puudele vajalikku niiskustaset.

Multšitud peenra rajamine võib tunduda esialgu suur ettevõtmine, kuid kui peenar on juba hoolega loodud, siis päästab see omaniku tüütust rohimiskohustusest pikaks ajaks. Samuti aitab see hoida piisavat niiskustaset, mis on oluline just noorte puude juurdumisel. Seega võib öelda, et hekkide ja ilupuude istutusaladel on multšipeenar lausa asendamatu tähtsusega.

Multšpeenra rajamist alustatakse pinna ettevalmistusest. Umbrohi tuleb eemaldada ning igati soovituslik oleks kasutada aluskangast. Et murukate ei kasvaks peenrasse ning multš püsiks omal kohal, on mõistlik kasutada ka peenraäärist. Poodides on müügil erinevaid peenraääriseid nii plastikust, puidust kui metallist.

Multšipeenart saab luua nii aluskangata kui aluskangaga. Kangas säilib vähemalt kuus-seitse aastat ning laseb hästi läbi õhku ja vett. Seejuures takistab kangas juurevõsundite ehk risoomidega paljunevate taimede kasvu ning nende puhul oleks vajalik kanga kasutamist vältida, kui just ei soovita nende levikut piirata.

Aluskangaga multšipeenar sobib järgnevatele taimedele:

  • väiksemad okaspuud (smaragd, brabant, kuusk, madalad ja roomavad kadakad jt);

  • kõrreliste puhmad;

  • roosid;

  • lavendlid;

  • põõsasmaranid;

  • teised taimed, mille maapealne osa saab kasvada olenemata kanga olemasolust.

Kui aluskanga istutusauk jääb ajapikku väikseks, saab selle hõlpsasti kääridega suuremaks lõigata.

Kui kasutada aluskangast, on vajalik multšikihi paksus umbes 5cm, kui aga kangast ei kasutata, siis peaks multšikiht olema vähemalt 10cm.

Telli multšipeenra rajamine meilt! piritareha@gmail.com +372 501 0332

Multšipeenar